Page 1 of 1
Kesän huippukeikkojen sarja jatkuu: BLACK SABBATH!
Posted: Mon Feb 28, 2005 3:28 pm
by Curry
Imperiumi.net wrote:BLACK SABBATH RIVISTÖSSÄÄN OZZY OSBOURNE SUOMEEN!
Konsertti tiistaina 5.7.2005 Hartwall Areenalla, Helsingissä
Ovet aukeavat klo 18.30, esiintymisaika noin klo 20
Legendaarinen Black Sabbath esiintyy alkuperäisessä kokoonpanossaan (Ozzy Osbourne, Tony Iommi, Geezer Butler ja Bill Ward) Helsingissä 5.7. Konserttilippujen myynti Hartwall Areenalle alkaa viikon kuluttua maanantaina 7.3. klo 9. Suomeen Black Sabbath tulee Tukholmasta, jonka 3.7. toteutuvan konsertin 13.000 lippua tulivat myyntiin lumimyrskyisenä maanantaina 14.2. ja loppuivat 40 minuutissa!
1969 Birminghamin työläiskortteleissa perustettu Black Sabbath on maailman menestyneimpiä heavy-yhtyeitä, joka on luonnut pohjan nykyiselle black metalille ja raskaan rockin viehtymykselle mystiikkaan. Black Sabbathin vuosina 1970-79 julkaisemat kahdeksan albumia ovat osa metallimusiikin peruskalliota, jolta monet myöhemmät alan yhtyeet ovat ponnistaneet. Kovan luokan artistit kuten Metallica, Foo Fighters, Marilyn Manson, Prodigy ja HIM ovat kaikki tunnustaneet Black Sabbathin esikuvakseen.
Läpimurtolevy oli 1970 ilmestynyt ”Paranoid”. ”Master Of Reality” (1971) vahvisti Black Sabbathin järisyttävää mainetta samaten kun albumi ”Sabbath Bloody Sabbath” (1973). Rockelämä koetteli kuitenkin muusikoita ja niinpä 1979 Ozzy Osbourne irtaantui luomaan menestyksekästä soolouraa.
Joulukuussa 1997 Black Sabbathin alkuperäisnelikko palasi yhteen Englannissa kotikaupungissaan. Konserttitaltiointi ”Reunion” (1998) osoitti heavymusiikin kuninkaiden voiman ja tupla-cd myi kultaa mm. USA:ssa ja Kanadassa.
Black Sabbath vieraili Suomessa viimeksi joulukuussa 1999 Helsingin jäähallissa teemalla ”No hype, no bullshit, no gimmicks”.
LIPUT
Myynti alkaa maanantaina 7.3. klo 9 Lippupalvelun lippukaupoissa, puhelinpalvelussa 0600-10-800 (1,30 euroa/min + pvm) ja 0600-10-020 (4,93 euroa/puhelu + pvm) sekä netissä
www.lippupalvelu.fi.
Liput 51 ja 56 euroa
http://www.black-sabbath.com
Tarkkasilmäisimmät varmaan huomasivat, että keikka on siis vain pävää ennen kuin Maiden aloittaa kahden keikan sarjansa Areenalla. Itselläni on lippu "vain" toiseen näistä, mutta on kyllä niin unelmaviikko tulossa!
Onko millään enää mitään rajaa?
Re: Kesän huippukeikkojen sarja jatkuu: BLACK SABBATH!
Posted: Mon Feb 28, 2005 5:22 pm
by tosise8
Wow! Enköhän mene katsomaan...
Re: Kesän huippukeikkojen sarja jatkuu: BLACK SABBATH!
Posted: Mon Feb 28, 2005 10:12 pm
by Pummiii
Kaipa tuo Ozzyn zombie show on mentävä katsomaan
Noei, hienoa, että tulevat, muutkin eturiviin!! :headbang:
Re: Kesän huippukeikkojen sarja jatkuu: BLACK SABBATH!
Posted: Tue Mar 01, 2005 6:12 pm
by KarMar666
Voi että osaa ottaa päähän!
Nuo isot bändit kiusaa meitä pieniä!
Meillä (Grendelillä) oli ensin keikka On The Rocksis 7.6.05 eli samana päivänä kuin Mötley Crüen keikka. Sitten saimme siirrettyä oman keikan 5.7.05 kun rumpalimme on menossa Mötiköiden keikalle töihin. Ja nyt sit Black Sabbath tulee samana päivänä kun on siirretty Rocksin keikka!
Vuodessa on 365päivää ja miten nuo onnistuu tulee just samaoina päivinä!
No oma keikka menee tietysti aina muiden bändien edelle!
Ps. 4.11.2004 oli samanlainen tapaus mutta pääsin kuitenkin molemmille keikoille kun oma keikka loppui klo.20 ja toinen bändi aloitti Nosturissa klo22.

Re: Kesän huippukeikkojen sarja jatkuu: BLACK SABBATH!
Posted: Sat Mar 05, 2005 9:32 pm
by Nightwarrior
Kuten Maiden-topicissa jo mainitsin, niin pakkohan tuonne on mennä koska tilaisuutta suorastaan tyrkytetään

Liput on Maidenin keikalle, joka on Ozzyn keikkaa seuraavana päivänä.
Re: Kesän huippukeikkojen sarja jatkuu: BLACK SABBATH!
Posted: Sat Mar 05, 2005 9:41 pm
by Figaro1
En ole menossa mutta sen verran on pakko sanoa että jos rumpali joutuu tosiaan napsimaan tabuja kesken keikan(näin oli viime BS keikalla) ja Ozzy on kuin kävelevä kukkakaali, niin on todella outoa että bändi vielä on kasassa ja soittaa.
Re: Kesän huippukeikkojen sarja jatkuu: BLACK SABBATH!
Posted: Mon Mar 07, 2005 10:28 am
by Curry
Joo, onhan tässä nyt kylmä. Aamukuudeksi menin Veikkausrastin eteen jonottamaan tikettiä termospullon ja makkarapaketin kanssa. Yhdeksältä kun päästiin sisään, niin
KENTTÄ JA ALAKATSOMOT OLIVAT LOPPUUNMYYTYJÄ NELJÄSSÄ MINUUTISSA. Ihme meininkiä taas tämä Lippupalvelun homma. Oli kuitenkin pakko ottaa se mitä oli tarjolla, eli meikäläisen löytää sitten yläkatsomosta... Tuleehan tuosta unelmaviikko, kaveri täyttää pyöreitä, osa kavereista kotiutuu ja vielä nuo keikat siihen päälle... aijai

Re: Kesän huippukeikkojen sarja jatkuu: BLACK SABBATH!
Posted: Mon Mar 07, 2005 11:04 am
by Nightwarrior
Tais jäädä sitten Black Sabbath näkemättä. Keikka myytiin loppuun 15 minuutissa ja seisomapaikat tais mennä kahteen minuuttiin. Kaveri oli juuri samassa paikassa kuin Curry, elikkä Oulun Veikkausrastilla, jonottamassa ja ei saanut lippuja. Sen edeltä jotain 20 ihmistä oli lipun saanut ja kymmenen sitä ennen jonosso ollutta ei lippua saanut...
V*tuttaa, kun itse olin varulta lippupalvelun nettisivuilla ja sieltä olisinkin saanut meille paikat ihan hyvästä katsomosta...mutta kun en tiennyt kaverin tilanteesta, että saako hän lippuja niin en uskaltanut mennä ostamaan niitä ettei tule ostettua lippuja kahteen kertaan. Jälkeenpäin on helppo sanoa, että olisihan ne saanut kyllä myytyä ja omat pois...
Täytyy vaan ihmetellä miten 13 000 lippua pystytään myymään loppuun 15 minuutissa ja muutama tuhat kenttälippua kahteen minuuttiin??? Siellä on taas kaupattu lippuja joillekin firmoille ja pukumiehet raahataan halliin, vaikka keikka ei heitä kiinnostaisikaan.
Ei kai tässä auta, kun odotella peruutuspaikkoja (joita tuskin montaa tulee). Huuto.netistä ei ihan mielellään lippua ostaisi, kun siellä hinnat tahtovat karata ihan älyttömiksi. Joku hemmetin trokari oli laittanut sinne kenttälipun myyntiin ja lähtöhinnaksi 300 euroa. Ei mitään järkeä.
Huh, tulipas avauduttua, mutta v*tuttaa niin rankasti tämä lipuitta jääminen...