Malys wrote:Ehkä kynnys raportoida modeille alentuu sillä, että myöskin modet valittaisiin käyttäjien joukosta.
Muutenkin ne pitäisi valita käyttäjien joukosta jos minulta kysytään. Tietääkseni Timo Kotipellolla on vieläkin moderaattorin oikeudet tänne, mutta Tolkilla olen nähnyt vain "Sr.Member"-rivijäsenen tittelin vaikka hänkin oli mode, olisiko ollut edelisellä laudalla. Ja kumpikaan nyt ei ole juuri mitään tänne kirjoitellut, johtuen "erittäin yllättävistä" kiireistä bändin kanssa.
Jos käyttäjien joukosta modet valitaan, niin ainakin lauta varmaan tulee sitten myös moderoitua tehokkaammin.
Mutta en valitettavasti itse koe edelleenkään olevani pätevä saati kiinnostunut moderoinnista.
Vaatisikohan se mahdottomia koodiporukalta että pistettäis niin että Ei voi heti rekisteröidyttyä lähettää viestiä vaan venata hetken ajan esim. viikon niin ei tulisi niitä hetkenmielijohteesta trolleja.
tosise8 wrote:Vaatisikohan se mahdottomia koodiporukalta että pistettäis niin että Ei voi heti rekisteröidyttyä lähettää viestiä vaan venata hetken ajan esim. viikon niin ei tulisi niitä hetkenmielijohteesta trolleja.
Siitä en osaa sanoa - olisiko ideassa edes loppujen lopuksi kovinkaan järkeäkään, vähän kummastelen -, mutta ennen vanhaan täällä oli kuulemma käytössä ainakin järjestelmä, jonka perusteella nyyppä sai avata uusia thredeja vasta kirjoitettuaan 50 viestiä.
"I shall seize Fate by the throat; it shall certainly not bend and crush me completely"
Niin kiinnostavaa kuin se olisikin, en usko että ehtisin moden virkaa täysipainoisesti hoitamaan. Kiitokset kuitenkin positiivisista mielipiteistänne, on mukava huomata ettette pidä aivan pellenä
Niinkuin IceBreaker huomasikin, olen pitänyt hiljaiseloa johtuen työtilanteesta. Käyn toki silmäilemässä posteja pysyäkseni edes vähän kärryillä siitä missä tällä laudalla mennään, mutta en suoraan sanoen ole ehtinyt jäädä kirjoittelemaan sen paremmin. Samasta syystä muuten minua ei näy mesessäkään, se on aika usein kiinni. Ketään en ole laittanut estoon, jos sitä epäilette
Sitten, jos useamman moderaattorin systeemiä tullaan käyttämään, voisin hyvin ajatella osallistuvani jollakin prosentilla mutta yksin minulla tosiaan ei ole mitään mahdollisuutta ko. tehtävää hoitaa.
Kuten Figaro mainitsi tuossa ylempää, Tolkki ei ole enää kuitenkaan omannut moderaattorin oikeuksia.
Englannin puolella muuten oltaisiin vähäsen kiinnostuneita mikäli täälläkin ylläpidettäisiin jonkinasteista äänestystä kenestä voisi olla modeksi. Joten olisiko siis sellaiseen järkeä, mielipiteitä kiitos.
"I shall seize Fate by the throat; it shall certainly not bend and crush me completely"
Minä vain mietin että mihin niitä moderaattoreita tällä puolella tarvitaan, kun ei täällä ole edes elämää. Eikä häiriköitäkään ole kovin paljon. Uusista topiceista puhumattakaan. Mutta olisihan se hyvä jos löytyisi joku aloitteellinen ja suht. puolueeton maode joka ehkä jopa saisi tänne jotain eloa aikaiseksi. Englannin puolella tapahtuu jatkuvasti [en voi sanoa varmasti, sillä en käy siellä], että sinne ehkä tarvittaisiin joku liikeenteenohjaaja..
Ja niin, itseäkin kovasti moderointi kiinnostaa, mutta tiedän ettei minua siihen valittaisi, saatika sitten että osaisin mitään tehdä.
Curry ja ElDiablo varmasti hoitaisivat homman mainiosti!
Cinda wrote:Minä vain mietin että mihin niitä moderaattoreita tällä puolella tarvitaan, kun ei täällä ole edes elämää. Eikä häiriköitäkään ole kovin paljon. Uusista topiceista puhumattakaan.
Kotipellon suomenkieliselle foorumilleko luulet eksyneesi? Minusta täällä Suomipuolella on meno ollut melko vilkasta.
"I shall seize Fate by the throat; it shall certainly not bend and crush me completely"
Mitään Kotipeltoja :O
Tarkoitin että ei ole häiriköitä, mutta ei myöskään uusia topiceja, mutta on toki vanhoilla topiceilla ollu vilinää ja vilskettä.
Hassua on että eilen lauta oli muuttunut itse itsestään ihan harmaaksi ja kirjaimet isoiksi ja tänään vanha ulkoasu teki comebackin. On tämä kuitenkin paljon parempi.
Figaro1 wrote:Hassua on että eilen lauta oli muuttunut itse itsestään ihan harmaaksi ja kirjaimet isoiksi ja tänään vanha ulkoasu teki comebackin. On tämä kuitenkin paljon parempi.
Jatketaan vielä ainakin yhdellä viestillä tätä offtopicia. Minä näen yhä laudan uudenharmaana ja vaihdoin profiilinikin harmaaksi, sillä vanhalla teemalla minulla alkoi viime päivinä ilmetä ongelmia viestien lähettämisessä. Kun taas tällä "plain-teemalla" vastaavia ongelmia en ole enää kohdannut.
"I shall seize Fate by the throat; it shall certainly not bend and crush me completely"